Historické opevnění Šance
„... píše se 16. století, české země byly v podrůčí Rakouska – Uherska a Jablunkovský průsmyk nabýval na významu obchodním i válečném. V době řádění tureckých vojsk, krvežíznivých násilníků drancujících uherské země až k Žilině. V těchto pohnutých dobách se začíná psát historie původně kamenných hradeb, tvrzí a příkopů vystavěných na příkaz těšínského knížete Adama Václava.“
„Jablunkovský průsmyk byl znám okolním národům již odedávna ...“
... vedla tudy prý od pradávna cesta z Uher do severních slovanských zemí. Již za časů římského císařství táhly tudy ozbrojené tlupy římských vojáků s obchodními výpravami.
V pohnutých časech tureckých válečných výprav se chvělo obyvatelstvo těšínského knížectví obavami, zda divoké hordy cizích násilníků, loupících, pálících a vraždících po uherských zemích až k Žilině, nevniknou Jablunkovským průsmykem do klidného Slezska. Proto dal těšínský kníže Adam Václav roku 1578 cesty v hlubokých pohraničních lesích zatarasit záseky a na přechodu hranic nedaleko Mostů u Jablunkova byly postaveny pevné kamenné hradby a tvrze chráněné valy a hlubokými příkopy – Stará šance.
Naposled byly hradby silněji obsazeny roku 1741 za války slezské, kdy bylo Slezsko opanováno pruským vojskem, jež vtrhlo i do Jablunkova. Město obsadilo a odtud podniklo útok na hradby u Mostů. Pruské vojsko hradby obsadilo a zničivše je, odtáhlo k severu.
Zajímavosti
Součástí opevnění Jablunkovského průsmyku je 8 objektů z nichž se zachovaly podstatné části dodnes: Velká šance – Mosty u Jablunkova, Malá šance – Valy Čierne, Stará šance - Svrčinovec, Megoňky (Čadca), Mosty – Dolina, Bukovec (V Sušu, na Kempě, na Dílku).