Megoňky
První zmínky o kamenných koulích jsou z roku 1995. Kamenolom leží na česko-slovenské hranici, v Turzovské vrchovině. Lokalita Megoňky tvoří spolu s blízkou obcí Klokočov asi 250 m souvislý pás s výskytem kamenných koulí. Jedná se zatím o největší naleziště kamenných koulí v Evropě. Pravidelné kulovité objekty je možno vidět přímo ve skalních stěnách kamenolomu a v jeho okolí. Původně se zde nacházelo asi 30 koulí s průměrem od 25 do 300 cm, ale mnoho z nich už lidé odvezli a nyní jsou ozdobou mnoha zahrad.
Největší a dominantní kamenná koule s průměrem 3 m se dodnes nachází v kamenolomu. Její těleso tvoří hrubozrnný slepenec z kamenných zrn od 2 do 4 cm, zatím co povrch má jemnozrnnou úpravu. Je jakoby ideálním řezem rozdělena na dvě poloviny. V období těžebních prací byly v lomu obnažovány a odstřelovány kulovité objekty o průměru až 5 m. Podle geologů prý mohly koule vzniknout "nějakým pnutím a otáčením v hornině", podle jiných odborníků se jedná o "kulovité odlučování horniny", což je uvedeno i na turistických mapách Moravskoslezských Beskyd.
Západně od popisované koule byla nedávno obnažena další s hladkým povrchem. Její viditelná část je vysoká cca 25 cm. Průměr odhaduji přibližně na 85 centimetrů. Lze vidět další objekty zapuštěné ve skalních stěnách a vysoko v severní stěně je lůžko po "vypadlé" kouli s odhadovaným průměrem 5 m. Celá oblast Kysucka přitom je geologicky velmi zajímavá především proslulá výskytem slepenců z různorodých exotických minerálů, které se nenacházejí v blízkém ani vzdáleném okolí.
Nad lomem poblíž státní hranice vězí ve skalním bloku kamenná koule o průměru 120 centimetrů. Další zachovalé kulovité objekty jsou poblíž. Svrchní polokoule vystavená vodě a mrazu je poškozená, ale spodní chráněná část s jemnozrnnou úpravou je v dobrém stavu.