Opevnění Šance - společná historie, která spojuje dodnes
GOTIC, příspěvková organizace získala dotaci z prostředků Fondu mikroprojektů Euroregionu Těšínské Slezsko - Śląsk Cieszyński programu Interreg V-A 2014-2020 ČR-Polsko na projekt „Opevnění Šance - společná historie, která spojuje dodnes / Fortyfikacje Szańce - wspólna historia, która łączy do dzisiaj", registrační číslo: CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_010/0002274, ve výši 30000 EUR. Partnerem projektu je Gminny Ośrodek Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Biblioteka Publiczna w Istebnej.
Společně s polským partnerem bude realizováno:
- Propagační aktivity – propagace projektu různými formami včetně placených PR článků.
- Poznej sousedy: pořízení interaktivních prvků do návštěvnického centra a nábytku pro expozici. Kromě interaktivních prvků budou pořízeny skládací židle, které bude možno používat při workshopech a akcích konaných v návštěvnickém centru.
- Podívej se k sousedům – umístění foto-okna (rámu) s výhledy na okolní krajinu. Turisté budou moci pořizovat fotografie s nádhernou scenérií okolní krajiny. Provedení rámu – dřevěná konstrukce, vyřezávaná v tradičním gorolském stylu.
- Workshopy „Šance – Szańce“: WS pro děti v Mostech i na Istebne, které si kladou za cíl seznámit děti z druhé strany hranice se společnou historií navazující na opevnění Šance.
- Famtrip „Šance – Szańce“: společný česko-polský FAMTRIP pro pracovníky v cestovním ruchu po systému opevnění Šance jako významném prvku historického a kulturního dědictví.
- Studytour: dvoudenní cesta pracovníků obou parterů po česko-polském regionu s cílem seznámit se možnostmi využívání interaktivních prvků v rozvoji cestovního ruchu, výměny zkušeností a dobrých praxí.
- Brožura „Šance – Szańce“: celobarevná brožura v rozsahu 24 stran A5 v česko-polské verzi, celkem 10000 ks, z toho GOTIC hradí 4000 ks
Doba realizace projektu: listopad 2019–únor 2021.
Náklady projektu: dotace je ve výši 85 % = 30 000 EUR, celkové náklady 35 294,12 EUR
Realizované aktivity projektu:
POZNEJ SOUSEDY
V rámci společného česko-polského projektu partneři společně realizovali tyto aktivity. V Mostech bylo pořízeno nové vybavení Návštěvnického centra opevnění Šance. Pořídily se interaktivní prvky, které neotřelou a zábavnou formou představují život vojáků v pevnosti a historii opevnění v regionu. Návštěvníci si zde můžou například prohlédnout interaktivní kiosek s 3D elektronickým modelem opevnění zachycující 3 fáze přestavby, komiksový příběh na panelech ze života pevnosti, prosvětlený model pevnosti, 2 figuríny vojáků v dobovém oblečení. Dále si návštěvníci NC mohou vyzkoušet například střelbu z děla, poslechnout si dobovou hudbu pevnosti, poskládat si různé velkorozměrové puzzle a skládačky, prostřednictvím dotykových modelů poznat život v pevnosti včetně používaných zbraní.
Polský partner projektu pořídil vybavení pro IC a subjekty v cestovním ruchu - stojany na propagační materiály, stojany na propagační kartičky s informacemi o regionu z polské i české strany (kartičky jsou umístěny i v Mostech) a informační vývěsky.
Vybavení Návštěvnického centra opevnění Šance
PODÍVEJ SE K SOUSEDŮM
O netradiční a nové zážitky pro turisty se postarají nové venkovní prvky pro pořizování fotografií, které jsou umístěné v Mostech u Jablunkova a na Istebne v místech, ze kterých je výhled do krajiny souseda. V Mostech u Jablunkova je v těsné blízkosti historického opevnění instalováno dřevěné foto-okno, rám dřevěné konstrukce, vyřezávané v tradičním gorolském stylu s výhledem na okolní krajinu. Na Istebne jsou umístěné 2 vyřezávané lavičky zachycující tradiční řemesla s výhledem na Mosty u Jablunkova a šance. Návštěvníci se mohou s těmito prvky vyfotit a kdo zveřejní své snímky na sociálních sítích obou partnerů, bude odměněn drobným dárkem.
Rozhovor v Českém rozhlase s ředitelkou GOTIC
WORKSHOPY "ŠANCE - SZAŃCE"
Dále v rámci projektu proběhly dva online workshopy pro děti v Mostech u Jablunkova a na Istebne. Děti z Istebne se ve dnech 27. – 30.4.2021 seznámily se systémem opevnění šance, s Návštěvnickým centrem opevnění šance a dozvěděly se o životě v posádce. Mostecké děti se seznámily s Pasteveckým centrem na Koniakówie (28.4.2021) a dozvěděly se vše o chovu ovcí a o zpracování ovčích produktů. Žáci také měli za úkol vyplnit kvíz týkající se daného tématu.
WS pro žáky ze ZŠ na Istebne - prezentace opevnění Šance
WS pro žáky ZŠ Mosty u Jablunkova - prezentace Pasteveckého centra
Kvíz - opevnění Šance pro ZŠ na Istebne
Kvíz - Pastevecké centrum pro ZŠ Mosty u Jablunkova
FAMTRIP "ŠANCE - SZAŃCE"
Pro odborníky na cestovní ruch, zástupce subjektů působících v cestovním ruchu od informačních center po provozovatele atrakcí, hotelů, apod z české i polské strany regionu byl připraven online Famtrip (27.4.2021) po systému opevnění Šance na česko-polsko-slovenském trojmezí, který je seznámil s místy spojených s bývalým opevněním Šance v regionu. Seznámili se také s projektem a všemi aktivitami, které jsou v rámci něj realizovány. Rovněž se seznámili s novým Návštěvnickým centrem opevnění Šance a jeho interaktivní expozicí. Účastníci se také mohli podívat na historický film Šance 1647 nebo také shlédnout reportáž TV POLAR, která krásně zachycuje expozici a NC. Film ani reportáž nebyly pořízeny v rámci tohoto společného projektu, publicita v nich uvedená se nevztahuje k tomuto projektu. Účastníci online Famtripu na závěr vyplnili kvíz.
Famtrip "Šance - Szańce" - prezentace
Historický film "Šance 1647 - CZ verze, PL verze
Reportáž TV POLAR - otevření Návštěvnického centra opevnění Šance
Kvíz - Famtrip "Šance - Szańce"
STUDYTOUR
Pracovníci obou partnerů se 22.4.2021 účastnili online Studytour, na které se seznámili s moderním způsobem propagace regionu formou používání interaktivních prvků. Za českou stranu regionu bylo představeno místo Dolní Oblast Vítkovice v Ostravě a za polskou stranu regionu bylo prezentováno centrum Hydropolis ve Wroclavi. Pracovníci obou partnerů si tímto prohloubili a zvýšili své znalosti o příhraničním česko-polském regionu a o možnostech moderní propagace regionu.
Jelikož epidemiologická situace neumožnila, aby Workshopy, Famtrip a Studytour proběhly prezenční formou přímo na jednotlivých místech, všechny tyto aktivity musely proběhnout online formou
BROŽURA "ŠANCE - SZAŃCE"
V rámci projektu vydali oba partneři společně brožuru o šancích, která je věnována seznámení se z historií společného systému opevnění Šance na česko-polsko-slovenské hranici a propagaci dnešního využití vycházející ze společné historie. Brožura je celobarevná v rozsahu 24 stran ve formátu A5 v česko-polské verzi. Turistům je k dispozici v Návštěvnickém centru opevnění Šance v Mostech, v IC v Mostech u Jablunkova, v IC na Istebne a dalších informačních centrech v regionu. Návštěvník získá přehled o lokalitách, ve kterých se nacházejí historická opevnění. Díky tomu návštěvníci kromě cesty po historických opevněních získají komplexní informace, které mohou podpořit prodloužení jejich pobytu.
Brožura ke stažení zde.